Haber Ara Arşiv  
BAŞKANIMIZ ECZ.SEFA KARAARSLAN'IN TEB 41. OLAĞAN BÜYÜK KONGR...
Başkanın tüm yazıları
 
 
ÖZGE YAŞAR
MERKEZ / AYDIN


HAYAT
MERKEZ / AYDIN


KEMER
MERKEZ / AYDIN


ÖZLEM
MERKEZ / AYDIN


OKYANUS
KUŞADASI / AYDIN


KÖKER
KUŞADASI / AYDIN


ZEYNEP
NAZİLLİ / AYDIN


HAYAT
NAZİLLİ / AYDIN


OZGUREL
SÖKE / AYDIN


DEFNE
DİDİM / AYDIN


UGUR
ACARLAR / AYDIN


AKBUK
AKBÜK / AYDIN


SERTTAS
AKÇAOVA/ÇİNE / AYDIN


ATCA
ATÇA / AYDIN


CAGLAYAN
BAĞARASI / AYDIN


HALK
BOZDOĞAN / AYDIN


PELIN
ÇİNE / AYDIN


DAVUTLAR
DAVUTLAR / AYDIN


MELTEM
GERMENCİK / AYDIN


ZEREN
GÜZELÇAMLI / AYDIN


YENI CAN
İNCİRLİOVA / AYDIN


PINAR
KARACASU / AYDIN


PAMUK
KOÇARLI / AYDIN


ALINDA
KARPUZLU / AYDIN


SEFAGÜL
KÖŞK / AYDIN


YILMAZ
KUYUCAK / AYDIN


YENI SEMA
ORTAKLAR / AYDIN


PAMUKOREN
PAMUKÖREN/KUYUCAK / AYDIN


KIRTOSUN
SULTANHİSAR / AYDIN


ARDIC
UMURLU / AYDIN


BASAK
YENİPAZAR / AYDIN


YAĞMUR
ALTINKUM / AYDIN


 
 
 
Eczacı Dergisi
 
Facebook Sayfamız
 
 
 
 
 
 
 
  Kullanıcı Adı    
  Şifre
   
  Güvenlik Kodu    
  CAPTCHA image  

Daha büyük görüntülemek için tıklayınız.

 
 
 
 
 
 
Sahte ve Kaçak Ürün Satışları İle Mücadele  (2017-09-23)

40.A.00 11819
22.09.2017

BÖLGE ECZACI ODASI
YÖNETİM KURULU BAŞKANLIĞINA

6197 sayılı “Eczacılar ve Eczaneler Hakkında Kanun” un 43. Maddesi ve 1262 sayılı “İspençiyari ve Tıbbi Müstahzarlar Kanunu”'nun 18. Maddesi gereğince ilaç ülkemizde sadece eczanelerde satılabilmektedir.

Son yıllarda, hiçbir standardizasyona sahip olmayan sahte ve kaçak birtakım ürünlerin sağlığı iyileştirici özellikleri varmış gibi gösterilerek, herhangi bir denetime tabi olmayan mekânlardan, uydu kanallarından ve internet üzerinden, tanıtımı ve satışı yapılmaktadır.

Bu ürünlerin içerisinde farklı etken maddelerin dışında sağlığa ciddi şekilde zararlı olan farklı kimyasallar bulunabilmekte veya içeriğinde herhangi bir etken madde olmayan ürünler, varmış gibi gösterilerek satılabilmektedir. Bu ürünlerin etkinlik ve güvenilirliğinin son derece şüpheli olması, ilaç ve ilaç dışı eczane ürünlerinin satışının eczaneden ve eczacı danışmanlığında yapılmasının önemini bir kez daha göstermektedir.

Türk Eczacıları Birliği’nin tespitleri, meslektaşlarımızın ve Bölge Eczacı Odalarımızın bildirimleri doğrultusunda, yukarıda belirtilen şekilde gerçeği yansıtmayan sağlık beyanlarıyla ilaç ve benzeri ürünlerin tanıtım ve satışının yapıldığı tespit edilen siteler ve ürünler, ilgilileri hakkında, mevzuata aykırı davranmaları sebebiyle yasal işlem başlatılması amacıyla Sağlık Bakanlığı Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumuna ivedilikle bildirilmektedir.

Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu tarafından, Kurumun www.titck.gov.tr adresindeki internet sayfasında, 21.09.2017 tarihinde bir duyuru yayımlanarak, “Kurum tarafından 2017 yılında yapılan denetimlerde 73 çeşit sahte-kaçak ürün (ruhsatsız ilaç) bulunduğu; söz konusu ürünlerin ilaç gibi lanse edilerek satıldığının tespit edildiği; kaçak yollarla Türkiye’ye sokulan bu tarz ürünlerin Sağlık Bakanlığından izinsiz ve ruhsatsız olarak üretilmekte olduğu; içlerine bilinçsizce ve yüksek oranlarda konulan ilaç etkin maddelerinin kullananlarda ciddi yan etkilere sebep olabilmekte olduğu; halk sağlığı açısından bu tür ürünlere itibar edilmemesinin önem arz ettiği” bildirilmiştir.

Kurum tarafından yayımlanan duyurunun ekinde yer alan listedeki ürünlerin önemli sayıda bir kısmı, Birliğimiz tarafından Kuruma çeşitli tarihlerde yapılan bildirimlerin kapsamında yer alan ürünlerden oluşmaktadır.

Türk Eczacıları Birliği olarak, sahte ve kaçak ürünlerle mücadelemiz, Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu ile birlikte yürüteceğimiz çalışmalarla devam edecektir. Bu tip ürünlerin eczacı odalarımız ve meslektaşlarımız tarafından Birliğimize bildirilmeye devam etmesi büyük önem taşımaktadır.

Bilgilerinizi ve gereğini saygılarımla rica ederim.

Ecz.Arman Üney
Genel Sekreter

 

Kurum tarafından duyuru ekinde yayımlanan ürün listesi için tıklayınız.

Haber okuma sayısı: 1652
Bookmark and Share