Haber Ara Arşiv  
BAŞKANIMIZ ECZ.SEFA KARAARSLAN'IN TEB 41. OLAĞAN BÜYÜK KONGR...
Başkanın tüm yazıları
Eski Nazilli/Ege Ecz.-Ecz.Aysel ÖREROĞLU'nun annesi vefat etmiştir. Cenazesi 21 Mart 2018 Çarşamba (bugün) ikindi namazına müteakip Nazilli Koca Camiinden kaldırılacaktır.  Merhumeye Allah'tan rahmet , tüm yakınlarına başsağlığı dileriz. AYDIN ECZACI...

Nazilli  /Merkez Derman  Eczanesi - Ecz. Mustafa Refik DİKİCİ 'nın kayınpederi  Nevzat Fidan vefat etmiştir. Cenazesi 21 Mart 2018 Çarşamba (Bugün) günü öğle namazına müteakip Sümer  Camiinden kaldırılacaktır. Merhuma Allah'tan rahmet , tüm yak...

Aydın/Merkez Dolunay Eczanesi - Ecz. Şebnem ÖZKUL PAŞA'nın annesi Sadiye ÖZKUL vefat etmiştir. Cenazesi 16 Mart 2018 Cumartesi günü ikindi namazına müteakip İstanbul Şişli Camiinden kaldırılacaktır. Merhumeye Allah'tan rahmet , tüm yakınlarına başsağlığı dile...

 
 
ISTANBUL
MERKEZ / AYDIN


YAĞMUR
MERKEZ / AYDIN


SAGLIK
MERKEZ / AYDIN


MENDERES
MERKEZ / AYDIN


ULUSOY
KUŞADASI / AYDIN


CANKIR
NAZİLLİ / AYDIN


BASKAN
NAZİLLİ / AYDIN


YENİKENT
SÖKE / AYDIN


ERAY
DİDİM / AYDIN


ACARLAR
ACARLAR / AYDIN


AKBUK
AKBÜK / AYDIN


YAVAS
AKÇAOVA/ÇİNE / AYDIN


ATCA
ATÇA / AYDIN


GUMUS
BAĞARASI / AYDIN


HALK
BOZDOĞAN / AYDIN


HAKAN
BUHARKENT / AYDIN


ELIT
ÇİNE / AYDIN


AKIN
DAVUTLAR / AYDIN


SIFA
GERMENCİK / AYDIN


BİLGE KAĞAN
GÜZELÇAMLI / AYDIN


NESRİN
İNCİRLİOVA / AYDIN


BEBECI
KARACASU / AYDIN


SAGLIK
KOÇARLI / AYDIN


ZEYTIN
KARPUZLU / AYDIN


ELIF
KÖŞK / AYDIN


PAMUK
KUYUCAK / AYDIN


ONDES
ORTAKLAR / AYDIN


GURSES
PAMUKÖREN/KUYUCAK / AYDIN


MADEN
SULTANHİSAR / AYDIN


YAMAN
UMURLU / AYDIN


YENIPAZAR
YENİPAZAR / AYDIN


YASEMIN
ALTINKUM / AYDIN


 
 
 
Eczacı Dergisi
 
Facebook Sayfamız
 
 
 
 
 
 
 
  Kullanıcı Adı    
  Şifre
   
  Güvenlik Kodu    
  CAPTCHA image  

Daha büyük görüntülemek için tıklayınız.

 
 
 
 
 
 
BAŞKANIMIZ ECZ. SALİH KOZALI'NIN TÜRK ECZACILARI BİRLİĞİ 38. DÖNEM 1.BÖLGELERARASI TOPLANTISI KONUŞMASI(25/05/2012)...  (2012-06-13)

   Türk Eczacıları Birliği Merkez Heyetinin değerli Başkan ve üyeleri , Denetleme Kurulu ve Yüksek Haysiyet Divanı’nın sayın Başkan ve üyeleri , Eczacı odalarının değerli Başkan ve Yöneticileri , sevgili meslektaşlarım hepinizi şahsım ve odam adına sevgi ve saygı ile selamlıyorum.

   Bizleri bu güzel mekanda ağırlayan Antalya Eczacı Odasının değerli Başkan ve Yönetim Kuruluna göstermiş oldukları güzel misafirperverlik için çok teşekkür ediyorum.

   Merkez Heyetinin yapmış olduğu seçimli Genel Kurulun üzerinden 6-7 ay gibi bir süre geçti.Bu zaman zarfında gerçekten başarılı işler yapıldı.Öncelikle SGK ile 3 yıldır yenilenemeyen protokol imzalandı.İlk defa sorunsuz , kavgasız ve gürültüsüz bir protokol hazırlandı.Karşılıklı anlayış ve diyalog ile sürdürülen bu görüşmelerin , 16 yıllık hayalimiz olan 6197 sayılı yasanın meclisteki tüm partilerin konsensüsü ile çıkmasında önemli bir faktör olduğunu düşünüyorum.14-20 Mayıs tarihlerinde kutladığımız eczacılık haftasına yetişen bu yasa bizlere adeta çifte bayram yaşattı.Ben bu çalışmalarda yoğun çaba gösteren başta Türk Eczacıları Birliği’nin Başkan ve üyelerine , ayrıca yine emeği geçen Eczacı Odası Başkanlarına ve komisyon üyelerine şükranlarımı arz ediyorum.

   Sevgili Meslektaşlarım;

  Tabii ki yasa çıktı , fakat ana hatları ile çıktı.Detaylar yönetmelikler ile şekillenecek.Bu açıdan yine TEB ve Eczacı Odalarına büyük görevler düşüyor.Bu alanda da iyi çalışılması gerektiğini düşünüyorum.Örnek olarak söylemek gerekirse fakülteyi bitirip mezun olan eczacıların 1 yıl yardımcı eczacı olarak çalışma zorunluluğu getirildi.Fakat bunun pratikte bir takım zorluklar içerdiğini görmekteyiz.Serbest eczane çalıştıran eczacıların bu işe çok sıcak bakmadıklarını biliyorum.Bu yüzden bazı etik dışı gizli pazarlıkların yapılacağını öngörüyorum.Bu bakımdan böyle riskli maddelerin yönetmeliklerle iyi dizayn edilmesi gerekir diye düşünüyorum.

   Ayrıca bana göre yasada mutlaka olması gerekirdi diye düşündüğüm meslek içi eğitim zorunluluğu getirilebilirdi.İsrarla istediğimiz Meslek Hakkının da ancak bu türlü zorunlu eğitimlerle hak edilebileceğine inanıyorum.

     Değerli Arkadaşlarım;

  Önümüzde çözülmeyi bekleyen bir diğer önemli konu fiyat düşüşlerinden ve KKİ iskontolarının artışından kaynaklı oluşan stok zararlarıdır.Ayrıca her Cuma günü uygulanan fiyat düşüşleri rutin hale geldi.Bütün bunların rasyonel çözümünün ilaç fiyat kararnamesiyle olacağına inanıyorum.

   Bir diğer önemli husus 1 Temmuz 2012’de tüm Türkiye’de uygulamaya geçilecek olan e-reçete konusudur. Proje olarak desteklememize rağmen , alt yapısı iyi hazırlanmadan , ben yaptım oldu zihniyeti ile hayata geçirilmesinin büyük bir kaosa sebep olacağı endişesini taşıyorum.Kaldı ki halen uygulanan medula sistemi bile düzgün çalışmaz iken , üstüne üstlük birde e-reçete ile sıkıntı yaşarız diye düşünüyorum.

   Sevgili Meslektaşlarım;

  Türk Eczacıları Birliği ile SGK arasında imzalanan 01/02/2012 tarihinde yürürlüğe giren protokolün 3.7 maddesi ve protokol eki Ek-4 ile düzenlenen hükümler doğrultusunda sıralı dağıtımına başlanmış olan reçetelerin düşük cirolu eczanelere önemli katkı sağlaması ve etik bozulmanın önüne geçmesi yönüyle çok önemli olduğunu düşünüyorum.TEB ‘in önümüzdeki süreçte ayakta tedavi gören kemoterapi reçetelerinin ve talasemi hasta reçetelerinin de bu kapsamda değerlendirmesi yönünde çalışma yapmasını ısrarla talep ediyoruz.

   Yıllardır tartışılan , Türk Eczacıları Birliği’nin ve birkaç istisna oda dışında tüm eczacı odalarımızın destek verdiği İlaç Takip Sisteminin ne kadar faydalı bir iş olduğunu son günlerde gündemde olan sahte ilaç meselesinde bir kez daha gördük.Bazı Avrupa ülkelerinin de aynı sistemi uygulamak üzere inceleme yapmaları bizler için gurur kaynağı olmuştur.

   Bir diğer önemli konu bu yıl eczacılık haftasına tema olan bitkisel ürünler ve gıda takviyeleri kullanımıdır. Bu tür ürünlerin Tarım Bakanlığı yerine Sağlık Bakanlığından ruhsat alması sağlanmalı ve sadece eczanelerde satışına izin verilmelidir.Ayrıca aile hekimliği gibi aile eczacılığının da çalışılması gereken bir konu olduğunu düşünüyorum.Bunun bilhassa düşük cirolu eczaneler için bir çıkış yolu olduğunu düşünüyorum.

    Değerli Arkadaşlarım;

  Merkez Heyetindeki arkadaşlarımızın sorunlara çözüm adına iyi niyetle ve gayretle çalıştıklarını biliyorum.Bu konuda kendilerine teşekkür ediyor , bundan sonraki çalışmalarında başarılar diliyorum. Tüm eczacılarımıza daha aydınlık , daha mutlu ve daha başarılı günler temenni ederken , hepinize saygılar sunuyorum.

Haber okuma sayısı: 166415
Bookmark and Share