Haber Ara Arşiv  
BAŞKANIMIZ ECZ.SEFA KARAARSLAN'IN TEB 41. OLAĞAN BÜYÜK KONGR...
Başkanın tüm yazıları
Eski Oda Başkanımız ve TEB Yüksek Haysiyet Divanı Başkanımız Ecz. Salih KOZALI'nın eşi Ayşe KOZALI vefat etmiştir. Cenazesi 3 Aralık 2017 Pazar günü (yarın) öğle namazına müteakip Aydın/Merkez Bey Camii'nden kaldırılacaktır. Merhumeye Allah'tan rahmet, ailesine ve ...

 
 

Açık Eczane


Kapalı Eczane


Nöbetçi Eczane

KOÇARLI ÇALLAK
MERKEZ / AYDIN


KALIPCI
MERKEZ / AYDIN


DOĞA
MERKEZ / AYDIN


YAĞMUR
MERKEZ / AYDIN


YENIMAHALLE
KUŞADASI / AYDIN


KISMET
KUŞADASI / AYDIN


MUSTAFA GEBENC
NAZİLLİ / AYDIN


CANKIR
NAZİLLİ / AYDIN


ÇİĞDEM
SÖKE / AYDIN


ATA
DİDİM / AYDIN


UGUR
ACARLAR / AYDIN


AKBUK
AKBÜK / AYDIN


SERTTAS
AKÇAOVA/ÇİNE / AYDIN


ATCA
ATÇA / AYDIN


CAGLAYAN
BAĞARASI / AYDIN


AYSAN
BOZDOĞAN / AYDIN


CATALKAYA
BUHARKENT / AYDIN


SERTER
ÇİNE / AYDIN


AYSUN
DAVUTLAR / AYDIN


BIRCAN
GERMENCİK / AYDIN


ZEREN
GÜZELÇAMLI / AYDIN


DERMAN
İNCİRLİOVA / AYDIN


PINAR
KARACASU / AYDIN


AVCI
KOÇARLI / AYDIN


ALINDA
KARPUZLU / AYDIN


SEFAGÜL
KÖŞK / AYDIN


PAMUK
KUYUCAK / AYDIN


ONDES
ORTAKLAR / AYDIN


PAMUKOREN
PAMUKÖREN/KUYUCAK / AYDIN


KIRTOSUN
SULTANHİSAR / AYDIN


BURCUM
UMURLU / AYDIN


BASAK
YENİPAZAR / AYDIN


YAĞMUR
ALTINKUM / AYDIN


 
 
 
Eczacı Dergisi
 
Facebook Sayfamız
 
 
 
 
 
 
  Kullanıcı Adı    
  Şifre
   
  Güvenlik Kodu    
  CAPTCHA image  
 
 
 
 
 
 
 
BAŞKANIMIZ ECZ. SALİH KOZALI'NIN İLAÇ ALIM PROTOKOLÜNÜN FESİHİ İLE İLGİLİ MESAJI...  (2009-12-18)

            Değerli Meslektaşlarım;
Sosyal Güvenlik Kurumu’nun (SGK) Türk Eczacılar Birliği ile olan “İlaç Alım Protokolü’nü” protokolün 10.1 maddesine dayanarak 1 ay önceden haber vererek iptal etmiştir. “Fesih; tebliğ edildiği tarihten itibaren bir ay sonra yani 16 Ocak 2010 tarihinden itibaren geçerli olacaktır. Tek tek meslektaşlarımız ve Kurum arasında yapılmış olan sözleşmeler de bu tarihe kadar, örgütümüzce başka bir açıklama yapılmadığı takdirde aynen devam edecektir. Bu süre içinde eczacılarımızın Birliğimizin aldığı kararlar doğrultusunda işlem yapması ve konu ile ilgili olarak sadece Türk Eczacıları Birliği ve Eczacı Odalarımızın web sitelerinden yayımlanacak duyurulara göre hareket etmeleri son derece önemlidir. SGK fesih işlemini, gerekçe göstermeksizin fesih yapmaya imkan veren 10.1 maddesine dayandırmıştır. Fakat, gönderdiği tebligatta bu kararının eczacıların 4 Aralık’ta stok zararları, kamu kurum iskontoları, muayene ücretleri ve bunların eczanelerden tahsili, eczacının gelirinin tamamen ilaç fiyatlarına bağımlı olması gibi nedenlerle gösterdiği haklı tepkiye bir yanıt olduğunu ortaya koymuştur”


Değerli Meslektaşlarım,
Eczacılarımızı ve hastalarımızı sözleşme feshi ile cezalandırmaya çalışan SGK, sorunlarımızın çözümüne, dolayısıyla eczanelerimizin yaşamasına yönelik ise en ufak bir adım dahi atmamıştır.Çözülecek, güvence aldık, ilaç sanayi bu sorunu çözmezse yaptığımız anlaşmayı feshederiz dedikleri sorunlar da halen çözülmemiştir. Eczacının sorunu görmezden gelinmiştir. Feshedilen anlaşma da ilaç sanayicileri ile olan değil, TEB’le olan olmuştur. SGK’nın İlaç Alım Protokolü’nü tek taraflı olarak feshetmesi, 6643 sayılı Türk Eczacıları Birliği Kanunu ile Birliğimize verilen eczacılar adına sözleşme yapma yetkisini hiçe saymaya, eczacılarımızla tek tek sözleşme yapmaya yönelik bir hamledir. Bugün gelinen noktada, SGK sorun çözmek yerine yeni bir sorun üreten noktadadır. Bizler 4 Aralık’ta hastalarımızı mağdur etmemek için tüm gayretimizi sarf ettik. Ancak SGK, sözleşmemizi tek taraflı feshederek, hastalarımızı eczanelerimizden ücreti karşılığında ilaç alıp sonra SGK’dan tahsil etmeye zorlamaktadır. Bunun anlamı, SGK İl Müdürlükleri önünde ödediği ilaç parasını geri almaya çalışan ve daha kötüsü, peşin ödeyecek gücü olmadığı için ilaç alamayan hastalar olacaktır. 4 Aralık nedeniyle, eczacılarımız, ama en çok da hastalarımız cezalandırılmaya çalışılmaktadır”.


Kesintiler, geri ödeme gecikmeleri, iskontolar gibi sözleşmeden kaynaklı ne kadar işlem varsa, bunların hepsinde SGK’nın tek taraflı kararının hâkim olduğu bir döneme girilmesi anlamını taşıyacaktır. Kesintilere itirazın bile mümkün olmaması, iskonto konusunda açık bir rekabet ortamına geçilmesi, eşlenik ilaç, biyobenzer ilaç, jumbo jenerik gibi, ne hastanın ne de eczacının yararına olan uygulamaların koşulsuz kabul edilmesi, hep beraber mücadele ederek kazandığımız 60 günde yüzde 100 geri ödemenin, sıralı reçete dağıtım sistemlerinin tamamen ortadan kalkması, özel hastanelerden günübirlik tedavi uygulamasına geri dönülmesi, fesih koşullarının SGK tarafından ağırlaştırılması, eczacıya yönelecek tehditlerden sadece birkaçıdır. Bunlar, tüm eczacıların bildiği, Kurum’un da gizlemediği, zaman zaman uygulamaya sokup tepkilerimizden sonra geri çektiği açık hedefleridir. SGK’nın niyeti açıktır: İlaçtan tasarruf etmek ve bu tasarrufun bedelini hasta ve eczacılara ödettirmek. Bunun için de güçlü bir örgüt istememektedir.


Demokrasilerde örgütlenme Anayasal bir haktır. Bu hakka saldırılması da, sorunlarına ortak tepki gösteren bir meslek grubunun yok edilmeye çalışılması da, hastalarımızın cezalandırılması da, sosyal hukuk devleti olmanın gereği ile bağdaşmamaktadır. Eczacı SGK’nın da noter aracılığıyla yolladığı tebligatta açıkça belirttiği gibi yüzde 100 oranında kepenk kapatmıştır, çünkü, eczanelerin orta yeri yangındır. Eczacı varoluş-yok oluş arasındaki mücadelede, birlikte güçlü olduğunu bilmektedir. Eczacı da eczacı örgütü de birlik ve bütünlük içinde, 15-16 Ocak 2002’de, 21 Aralık 2008’de, 4 Aralık 2009’da olduğu gibi, tek yürek ve tek yumruk olarak, gereğini yapacaktır”
                                                                                                                               Saygılarımla….

Haber okuma sayısı: 108422
Bookmark and Share